BC Festival 2019 Colours

Royal Blue, White & Navy Blue

 

BC FESTIVAL 2019
DANCE SCHEDULE

 

TIME
THURSDAY
FRIDAY
SATURDAY
10 AM
 
Intro to Clogging
Lynda Colautti
Intro to Clogging
Lynda Colautti
10:30 AM
 
Intro to Contra
Jean Wood
Intro to Contra
Jean Wood
11 AM
 
Intro to Round
Connie Ritchie
Intro to Round
Regine Anderson
11:30
 
Intro to Squares
Intro to Squares
Noon – 1 PM
 
Mainstream Hall
Line Dance
Mainstream Hall
Round Dance
Intro to Rumba/Cha
Connie Ritchie
Noon – 1 PM
 
Plus Hall
Easy Contra
Plus Hall
Easy Squares
1:30 – 3:30 PM
 
 
It’s A Kid Thing
5-7 PM
 
Community Dance
Community Dance
6 PM
OPENING
CEREMONIES
 
 
6:30 PM
 
 
CLOSING
CEREMONIES

Top of Page
WEDNESDAY, JULY 10TH – 7:30 to 9:30 PM
TRAIL‐IN DANCE
Hosted by the Salmon Arm Squares
MC: Don Krebs
PATTER
SINGING CALL
ROUND DANCE
Darby Love
Nanaimo, BC
Gary Smith
Whitecourt, AB
Allan Peterson
Salmon Arm, BC
Jean Wood
Salmon Arm, BC
Bill Cave
Quesnel, BC
Claudia Littlefair
Strathmore, AB
Larry Jeske
Red Deer, AB
Jolanda Van Dyk
Prince George, BC
Connie Ritchie
Victoria, BC
Debra Schmidt
Parksville, BC
Ray Schmidt
Parksville, BC
Jerry Jestin
Red Deer County, AB
Micahel Rohde
Chilliwack, BC
Orin Gaskill
Bellingham, WA
Debra Schmidt
Parksville, BC
Brendzy Family
Burnaby, BC
Brendzy Family
Burnaby, BC
David Symington
Calgary, AB
David Littlefair
Strathmore, AB
Wendy Krueger
Abbotsford, BC
Wendy Krueger
Abbotsford, BC
David Symington
Calgary, AB
Jerry Jestin
Red Deer County, AB
Laura Peterson
Salmon Arm, BC
Allan Peterson
Salmon Arm, BC
Don Krebs
Salmon Arm, BC
 

Top of Page
SUNDAY, JULY 14TH – 9 to 11 AM
TRAIL‐OUT DANCE
Hosted by the Westsyde Squares
MC: Nelson Reeme
Panel of Callers & Cuers
 

CLOGGING

9:00 – 9:45 AM
Thursday’s Favourite Pick
10:00 – 10:45 AM
Friday’s Favourite Pick
11:00 – 11:45
Saturday’s Favourite Pick

Top of Page

Thursday, July 11th

TimeMAINSTREAM
Main Arena
PLUS
Hucul Pond
ADVANCED
Okanagan College
ROUNDS
Curling Centre
CLOGGING
Recreation Centre
8:00
GOLF TOURNAMENT START
9:00  Alberta Stamp
One More River to Cross
Easy Intermediate
9:15  
9:30

AGM – Room 103, Okanagan College

 
9:45  
10:00
START OF WINE TOUR
Teach
Peter Tennant
Lough Melvin’s Rocky
Shore

Phase 2+1 2S
Janice Jestin
Summer Fever
Intermediate
10:15 
10:30 
10:45 
11:00 Teach
Stella Tennant
Summer Place
STS Phase 3+2
Susan Woods
Keep It Simple
Intermediate Plus
11:15 
11:30 
11:45 
Noon 
1:00David Littlefair
MS Workshop
Wendy Krueger
Plus Workshop
   
1:15   
1:30David Symington
MS Workshop
Gary Smith
Intro to Plus
Ray Brendzy
“A” Dance
Workshop
Regine Anderson
Phase 3
2 Step
Barb Guenette
Friday at the Dance
Advanced
1:45
2:00Jerry JestinBob Simpson
Plus Workshop
2:15Garry DoddsMurray Few
“A” Dance
2:30

MC Tyler Wagner

It’s An Elvis Thing

Vintage Car Display

Nelson Reeme
Plus Workshop
Teach
Mary Milton
Love Lifted Me
Phase 2+ Waltz
Lynda Colautti
Dirty Laundry
Intermediate
2:45
3:00Nelson ReemeJerry Jestin
“A” Dance
3:15Merv MeyerClaudia Littlefair
3:30Murray FewDebra SchmidtJanet Guise
Lost
Easy Intermediate
3:45Garry DoddsJerry Jestin
“A” Workshop
Connie Ritchie
4:00Elizabeth HohnerDarby LoveWendy Krueger
4:15Caitlyn BrendzyBob Simpson Gary Smith
Intro to A1
Stella Tennant
4:30Merv & Sandy Meyer
Combination Dance
Larry Jeske  
4:45    
5:00     

Top of Page
TimeMAINSTREAM
PLUS
ROUNDS
6:00
OPENING CEREMONIES
MCAllan PetersonWendy Krueger 
7:00No Round
Allan Peterson (P)
Jean Wood (SC)
  
7:15Heather Reynolds
2S – New Shoes
Heather Reynolds
Wendy Krueger
2S – Buicks to the Moon
Wendy Krueger
Peter Tennant
7:30Connie Ritchie
W – Tucson Too Soon
Murray Few
Merv Meyer
W – Bard of Armagh
Merv Meyer
Elizabeth Hohner
7:45Regine Anderson
2S – Forty Miles of Bad Road
Valerie Wright
Sandy Meyer
2S – The Lonely Goatherd
Nelson Reeme
Mary Milton
MCAlan EllisBob Simpson 
8:00Wendie Harrington
W – Today
Alan Ellis
Dorothy Simpson
W – Mexican Wind
Bob Simpson
Stella Tennant
8:15Glen Eliasson
2S – Good Ol Girls
Glen Eliasson
Claudia Littlefair
2S – One Step Forward
Darby Love
Connie Ritchie
8:30Patricia Mahoney
W – Waltz Across Texas
Michael Rohde
David Symington
W – Tips of My Fingers
Debra Schmidt
Lynette McLeod
8:45Wendy Krueger
2S – Driving Me Out of Your Mind
Bill Cave
Debra Schmidt
2S – Crash and Burn
Ray Schmidt
Sandy Meyer
MCDavid LittlefairHeather Reynolds 
9:00Claudia Littlefair
W – Tattoos of Life
David Littlefair
Heather Reynolds
W – Saturday Night
Heather Reynolds
Regine Anderson
9:15Sandy Meyer
2S – That Don’t Impress Me Much
Gordon Ruedig
Connie Ritchie
2S – Let Me Live With Love
Murray Few
Patricia Mahoney
9:30Dorothy Simpson
W – Queen of My Heart
Bob Simpson
Allan Peterson
W – Old Fashioned Broken Heart
Allan Peterson
Debra Schmidt
9:45David Symington
2S – Riding the Rodeo
David Symington
Laura Peterson
2S – Sea of Cowboy Hats
Brendzy Family
Claudia Littlefair
10:00   

Top of Page

FRIDAY, July 12th

TimeMAINSTREAM
Main Arena
PLUS
Hucul Pond
ADVANCED & COMMUNITY
College
ROUNDS
Curling Centre
CLOGGING
Recreation Centre
9:00    Barb Bizovie
Bring On the Good Times
Intermediate
9:15   
9:30    
9:45   
10:00Alan EllisRay BrendzyInto to Clogging
Lynda Colautti
Teach
Peter Tennant
Secret Love
Phase IV Bolero
Mary Dart
Make It Sweet
Easy Intermediate
10:15Glen EliassonLarry Jeske
10:30Bill CaveRick & Kathy UtterInto to Contra
Jean Wood
10:45Nelson ReemeDarby Love
11:00David LittlefairWendy KruegerIntro to Round
Connie Ritchie
Teach
Stella Tennant
There’s No Getting Over
Phase IV Rumba
Alberta Stamp
He’s Holding On To Me
Advanced
11:15Larry JeskeAllan Peterson
11:30Rick & Kathy UtterBob SimpsonIntro to Squares
11:45Nicholas BrendzyNelson Reeme
NoonPublic Line Dance Public Contra   
1:00Jerry Jestin
MS Workshop
Ray Brendzy
Intro to Plus
   
1:15   
1:30Gary Smith RectanglesWendy Krueger
Intro to Plus
 Teach
Glen Eliasson
Alice Blue Gown
Phase 3 Waltz
Janice Jestin
I’ll Be Your Man
Easy Intermediate
1:45 
2:00Michael RohdeAllan PetersonMurray Few
Intro to A1
2:15Nicholas BrendzyRick & Kathy Utter
2:30Gordon RuedigJerry JestinRay Brendzy
“A” Dance
Workshop
Mary Milton
Intro to Triple Jive
Barb Guenette
Big Blue Tree
Intermediate Plus
2:45Heather ReynoldsGary Smith
3:00Rick & Kathy Utter
MS Workshop
Garry Dodds
Plus Workshop
3:15
3:30Alan Ellis
MS Workshop
Murray Few
Plus Workshop
Jerry Jestin
“A” Dance
David SymingtonDarlene Cummings
24/7
Intermediate
3:45Allan Peterson
4:00Wendie HarringtonDebra SchmidtLaura Peterson
4:15Merv MeyerRay SchmidtRegine Anderson
4:30Oren GaskillHeather ReynoldsGary Smith
Intro to A1
Peter Tennant 
4:45Valerie WrightBrendzy FamilyWendie Harrington 
5:00     

 


Top of Page

 

TimeMAINSTREAM
Main Arena
PLUS
Hucul Pond
ROUNDS
Curling Centre
5 – 7 PM
COMMUNITY DANCE
 
MCOren GaskillGary Smith 
7:00No Round
Oren Gaskill
No Round
Gary Smith
Laura Peterson
7:15Elizabeth Hohner
2S – He Loves Me
Elizabeth Hohner
Regine Anderson
2S – Take It Easy
Larry Jeske
Heather Reynolds
7:30Lynette McLeod
W – Waltz You Saved For Me
Caitlyn Brendzy
Connie Ritchie
W – Play Me the Waltz of the Angels
Ray Brendzy
David Symington
7:45Debra Schmidt
2S – Suds in the Bucket
Ray Schmidt
Glen Eliasson
2S – Pink Shoelaces
Rick & Kathy Utter
Peter Tennant
MCJerry JestinGarry Dodds 
8:00Jerry Jestin
Waltz
Jerry Jestin
Pat Zeeman
W – Vaya Con Dios
Garry Dodds
Connie Ritchie
8:15Regine Anderson
2S – Why Don’t We Just Dance
Darby Love
Dorothy Simpson
2S – Exs and Ohs
Murray Few
Glen Eliasson
8:30Wendie Harrington
W – Lay Down Beside Me
Don Krebs
Debra Schmidt
W – You Can’t Have It All
Ray Schmidt
Sandy Meyer
8:45Connie Ritchie
2S – Blue Finger Lou
Larry Jeske
Pat Zeeman
2S – Cowboy Up
Darby Love
Lynette McLeod
MCRick UtterNelson Reeme 
9:00Laura Peterson
W – Send Me Down to Tucson
Rick & Kathy Utter
Dorothy Simpson
W – Buchaill en Eire
Nelson Reeme
Regine Anderson
9:15Allan Peterson
2S – No Way Jose
Allan Peterson
Merv Meyer
2S – Rooney
Merv Meyer
Pat Zeeman
9:30Wendy Krueger
W – Pali Breezes
Wendy Krueger
Sandy Meyer
W – Lovely Lough Conn
Don Krebs
Wendie Harrington
9:45Heather Reynolds
2S – Goody Goody
Brendzy Family
Jerry Jestin
2-Step
Jerry Jestin
Debra Schmidt
10:00   

 


Top of Page

 

SATURDAY, July 13th

TimeMAINSTREAM
Main Arena
PLUS
Hucul Pond
ADVANCED & COMMUNITY
Okanagan College
ROUNDS
Curling Centre
CLOGGING
Recreation Centre
9:00    Janet Guise
Make It Sweet
Intermediate
9:15   
9:30    
9:45   
10:00Allan PetersonWendy KruegerInto to Clogging
Lynda Colautti
 Darlene Cummings
Out of Our Heads
Intermediate Plus
10:15Darby LoveBob SimpsonTeach
Stella Tennant
Yodel Blue
Phase II 2-Step
10:30Gary SmithNelson ReemeInto to Contra
Jean Wood
10:45David SymingtonLarry Jeske
11:00Nelson ReemeGary SmithIntro to Round
Regine Anderson
Teach
Mary Milton
Fist City
Phase 3 2-Step
Lynda Colautti
The Middle
Intermediate
11:15Michael RohdeAllan Peterson
11:30Oren GaskillRick & Kathy UtterIntro to Squares
11:45Caitlyn BrendzyRay Brendzy
NoonPublic Round DancePublic Contra   
1:00Bill CaveBrendzy Family   
1:15David SymingtonRick & Kathy Utter   
1:30Allan Peterson
Kaleidoscop Squares
Rick & Kathy Utter
Plus Workshop
Garry Dodds
“A” Workshop
Teach
Regine Anderson
Beat of the Music
Phase 3 Cha
Mary Dart
Appalachian Joy Intermediate
1:45
2:00David Littlefair
MS Workshop
Nelson Reeme
Plus Workshop
Garry Dodds
“A” Dance
2:15
2:30Oren GaskillBob SimpsonTeach
Glen Eliasson
Blow the Wind Southerly
Phase 3 Waltz
Susan Woods
Hotel Key
Advanced
2:45Murray FewHeather ReynoldsJerry Jestin
“A” Dance
3:00David Symington
MS Workshop
Michael Rohde
Intro to Plus
3:15
3:30Alan Ellis
MS Workshop
Bob Simpson
Intro to Plus
Ray Brendzy
“A” Workshop
Glen EliassonBarb Bizovie
We’re Here to Stay
Easy Intermediate
3:45Lynette McLeod
4:00Gordon RuedigDarby LoveRay Brendzy
“A” Dance
Sandy Meyer
4:15David LittlefairWendy KruegerHeather Reynolds
4:30Rick & Kathy UtterMurray FewPatricia Mahoney 
4:45Jerry JestinRay Schmidt   
5:00     

Top of Page
TimeMAINSTREAM
Main Arena
PLUS
Hucul Pond
ROUNDS
Curling Centre
5 – 6:15 PM
COMMUNITY DANCE
 
6:30 PM
CLOSING CEREMONIES
MCNelson ReemeRick Utter 
7:00No Round
Nelson Reeme
No Round
Rick & Kathy Utter
Laura Peterson
7:15Claudia Littlefair
2S – Country Roads
Gordon Ruedig
Laura Peterson
2S – Boot Scootin’ Boogie
Allan Peterson
Heather Reynolds
7:30Merv Meyer
W – Spring II
Merv Meyer
Regine Anderson
W – Rose of Mooncoin
Murray Few
David Symington
7:45Sandy Meyer
2S – The Banks of the Ohio
Nicholas Brendzy
Dorothy Simpson
2S – Big Boned Gal
Larry Jeske
Peter Tennant
MCGarry DoddsJerry Jestin 
8:00Pat Zeeman
W – Mockingbird Hill
Garry Dodds
Jerry Jestin
Waltz
Jerry Jestin
Connie Ritchie
8:15Glen Eliasson
2S – Fireman
Michael Rohde
David Symington
2S – Daddy’s Hands
Gary Smith
Glen Eliasson
8:30Connie Ritchie
W – Many Times
Oren Gaskill
Heather Reynolds
W – Watermark
Heather Reynolds
Wendy Krueger
8:45Laura Peterson
2S – The City Put the Country Back in Me
Gary Smith
Jerry Jestin
Two Step
Brendzy Family
Lynette McLeod
MCAllan Peterson CLOSED CLOSED
9:00
ALL SINGING CALL MYSTERY HOUR
12 BACK TO BACK CALLERS
MAIN ARENA
9:15
9:30
9:45
10:00
Good Night & Goodbye

Top of Page

Round Dance

 THURSDAY
FRIDAY
SATURDAY
10:00Teach
Peter Tennant
Lough Melvin’s Rocky Shore
Phase 2+1 2-Step
Teach
Peter Tennant
Secret Love
Phase IV Bolero
 
10:15Teach
Stella Tennant
Yodel Blue
Phase 2 2-Step
10:30
10:45
11:00Teach
Stella Tennant
Summer Place
STS Phase 3+ 2
Teach
Stella Tennant
There’s No Getting Over
Phase IV Rumba
Teach
Mary Milton
Fist City
Phase 3 2-Step
11:15
11:30
11:45
Noon   
1:30Workshop
Regine Anderson
Phase 3
Two-Step
Teach
Glen Eliasson
Alice Blue Gown
Phase 3 Waltz
Teach
Regine Anderson
Beat of the Music
Phase 3 Cha
1:45
2:00
2:15
2:30Teach
Mary Milton
Love Lifted Me
Phase 2+ Waltz
Workshop
Mary Milton
Into to Triple Jive
Teach
Glen Eliasson
Blow the Wind Southerly
Phase 3 Waltz
2:45
3:00
3:15Claudia Littlefair
3:30Debra SchmidtDavid SymingtonGlen Eliasson
3:45Connie RitchieAllan PetersonLynette McLeod
4:00Wendy KruegerLaura PetersonSandy Meyer
4:15Stella TennantRegine AndersonHeather Reynolds
4:30 Peter TennantPatricia Mahoney
4:45 Wendie Harrington 
5:00   

Top of Page
 THURSDAY
FRIDAY
SATURDAY
6:00OPENING CEREMONIES  
6:30  CLOSING CEREMONIES
7:00 Laura PetersonGlen Eliasson
7:15Peter TennantHeather ReynoldsPat Zeeman
7:30Wendie HarringtonDavid SymingtonStella Tennant
7:45Mary MiltonPeter TennantLaura Peterson
8:00Stella TennantConnie RitchieClaudia Littlefair
8:15Connie RitchieGlen EliassonLynette McLeod
8:30Lynette McLeodSandy MeyerMary Milton
8:45Sandy MeyerLynette McLeodPatricia Mahoneh
9:00Regine AndersonRegine AndersonHalls Close
Last Hour in Mainstream Hall
9:15Patrica MahoneyPat Zeeman
9:30Debra SchmidtWendie Harrington
9:45Claudia LittlefairDebra Schmidt
10:00   

 


Top of Page

 

Times & Information Subject to Change